podwójne rolety rzymskie

Jakie rodzaje rolet wewnętrznych wyróżniamy?

Rolety oraz żaluzje stanowią nieocenione w swojej roli elementy funkcjonalne oraz ozdobne mieszkania. Odpowiednio dopasowane do wystroju wnętrz rodzaje rolet wewnętrznych, potrafią być dyskretną ozdobą pomieszczenia oraz wielkim ułatwieniem codziennego życia. Rolety okienne wewnętrzne spełniają kilka podstawowych funkcji. Najważniejszymi z nich jest oczywiście osłona wnętrza domu przed oczami przechodniów oraz promieniami słonecznymi i wszelkimi źródłami światła pochodzącymi z zewnątrz. W przypadku rolet wewnętrznych istotną część stanowi również estetyka i to, czy charakter rolet pasuje do reszty wnętrza. Na szczęście wybór rolet oraz żaluzji wewnętrznych jest na tyle szeroki, że rodzaje żaluzji okiennych mogą zostać dopasowane do wielu typów wnętrz, a  przekrój różnych modeli i kolorów spełni oczekiwania naprawdę wszystkich, nawet najbardziej wymagających projektantów.

Rolety i żaluzje wewnętrzne – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Rolety oraz żaluzje wewnętrzne stanowią element wystroju wielu pomieszczeń i wciąż zyskują na swojej popularności. Co sprawia, że coraz więcej osób decyduję się na ich zakup? Głównym powodem dla rosnącego zainteresowania wyposażaniem domu w żaluzje oraz rolety wewnętrzne jest ich rozwijający się, goniący za potrzebami klientów rynek. Na obecną chwilę rodzaje rolet wewnętrznych są dopasowywane do gustu wielu inwestorów i nie muszą być traktowane jako konieczny, czysto pragmatyczny element pomieszczenia. Stonowane, nowoczesne wnętrza mogą zostać ozdobione dyskretnymi, prostymi w swojej budowie, nierzucającymi się w oczy żaluzjami aluminiowymi bądź klasycznymi roletami wolnowiszącymi. Miłośnicy ciepłych, domowych, bogatych w drewniane wykończenia pomieszczeń, z pewnością dobiorą odcień żaluzji drewnianych do innych elementów z tego surowca, dzięki czemu w pokoju zapanuje harmonijny ład. Fani nieco rustykalnego, przytulnego, pełnego drobnych zdobień stylu natomiast, są w stanie ozdobić swoje okna roletami austriackimi bądź roletami rzymskimi. Rodzaje rolet, które współgrają z zamysłem właścicieli, są wielkim ułatwieniem w projektowaniu wymarzonej wizji mieszkania.

Duży wpływ na rosnącą popularność rolet oraz żaluzji wewnętrznych, mają niestandardowe godziny pracy, która często odbywa się również w warunkach domowych.

Część pracowników może czuć się rozproszona intensywnymi światłami dnia lub nocnymi poświatami bijącymi od latarni i świateł pojazdów. W stworzeniu spokojnego stanowiska pracy, pomóc mogą różne rodzaje żaluzji okiennych.

Żaluzje okienne oznaczają ponadto intymność. Obecny styl budownictwa skupia się na efektywnym zagospodarowaniu jak największej przestrzeni wolnej. Często dzieje się to kosztem mieszkańców, których okna znajdują się w niedużej odległości od ulicy bądź sąsiadujących budynków. Odpowiednio dobrany rodzaj rolet pozwoli na zachowanie światła słonecznego w pomieszczeniu przy równoczesnym oddzieleniu od spojrzeń zza okien. Dzięki możliwości dostosowania stopnia zacienienia w pomieszczeniu, rolety bądź żaluzje mogą być stale używane i tym samym pomagać w tworzeniu spokojnego zacisza domowego.

Najpopularniejsze rodzaje rolet okiennych wewnętrznych

We wcześniejszej części tego niewielkiego poradnika dotyczącego rolet oraz żaluzji, wspomnianych zostało parę nazw typów tego elementu wyposażenia. Decydując się na zakup, warto jest zapoznać się z pełnym wachlarzem produktów osłaniających okna od wewnątrz. Wielu potencjalnych nabywców przed zakupem wyszukuje w internecie frazy takie jak „rolety okienne wewnętrzne rodzaje” bądź „żaluzje wewnętrzne rodzaje” co świadczy o zapotrzebowaniu na rozwinięcie tego tematu.

Jeśli chodzi o najczęściej wybierane rolety, zdecydowanie najbardziej na popularności zyskują od kilku lat rolety rzymskie. To specyficzny rodzaj rolety, który łączy w sobie funkcje i wygląd rolety oraz firany. Jest to więc świetne rozwiązanie dla osób, które przyzwyczajone do wyglądu firan, chcą utrzymać ich klasyczny efekt w pomieszczeniu. Rolety rzymskie mogą być uszyte z materiału transparentnego, przypominającego firankę, jak i również z grubego, zaciemniającego, który całkowicie zasłoni okno przed światłem zewnętrznym. Istnieje możliwość doboru nie tylko grubości materiału, ale i jego wzoru i faktury, dzięki czemu mogą one zostać dopasowane do wielu typów wystroju. Ciekawą, przyciągającą uwagę alternatywą mogą być rolety austriackie, które znane są ze swojej funkcji dekoracyjnej. Podciągany na sznurku materiał w przypadku tego systemu nie podciągnie się do góry, a jedynie zmarszczy dając elegancki, szykowny efekt. Ze względu na sposób działania tego rodzaju rolet wewnętrznych, są one raczej szyte z cieńszych, mniej chroniących przed światłem materiałów.

Zupełnie inną propozycją są rolety plisowane, które montuje się na prowadnicach przy ramie okiennej. Dzięki temu, że przylegają niemal do powierzchni okna, mogą być dopasowane do różnych kształtów ram, nawet okrągłych czy trójkątnych. Zależnie od wyboru jedno- lub dwufunkcyjnych mogą zwijać się z jednej, lub obydwu stron. Taka ilość wariantów ich użytkowania sprawia, że często wybierane są przy niestandardowych oknach. Mogą one być zbudowane z różnych typów, kolorów i grubości materiałów. Podobną opcją są rolety kasetowe, których prowadnice montuje się bezpośrednio na ramie okiennej, dzięki czemu światło nie wpada przez szpary po bokach rolety. Ten rodzaj rolet wewnętrznych polecany jest w przypadku okien z wywietrznikami, do których nie pasują systemy wolnowiszące. Dzięki ochronie materiału rolety przez kasetę, wolniej blaknie on od promieni słonecznych i dłużej zachowuje intensywność koloru. Jest to więc trwały, dobrze prezentujący się przez długi czas system. Klasyczna roleta, pozbawiona prowadnic z boku okna to roleta wolnowiszącą. Takie rolety polecane są głównie ze względu na swoją niską cenę i łatwość montażu. Dzięki specjalnym haczykom montaż może odbyć się szybko i całkowicie nieinwazyjnie. To dobre rozwiązanie w przypadku kiedy właściciele lubią zmieniać wygląd swoich wnętrz, szybka wymiana koloru lub materiału rolet wolnowiszących, pozwoli na odmienienie wyglądu pomieszczenia bez większych, zbędnych kosztów.

Żaluzje wewnętrzne, rodzaje

We wcześniejszej części przeanalizowane zostały rodzaje rolet wewnętrznych. Myśląc o ochronie okien, warto jest prześledzić również rodzaje żaluzji okiennych.  Pierwsze pod lupę idą verticale czyli żaluzje pionowe. Są to żaluzje wykonane z pasów wiszących w pionie. Pasy mogą być zrobione z różnych materiałów takich jak tkaniny, drewno oraz tworzyw sztucznych jak np. PCV i metali. Pasy połączone są sznurami u dołu, które mogą być sterowane za pomocą wiszących łańcuszków. Można je przesuwać w sposób dowolny dzięki czemu ilość światła docierającego do wnętrza może być kontrolowana wedle potrzeb. Inny rodzaj żaluzji stanowią żaluzje drewniane bądź aluminiowe, o poziomym układzie. Od światła osłaniają w tym przypadku lamele poziomo ułożone, które tak samo jak w przypadku żaluzji pionowych, mogą być dowolnie obracane celem dostosowania stopnia zacienienia. W przypadku żaluzji drewnianych, konsumenci mogą wybierać spośród różnych rodzajów drewna, które pasować będą do ich wnętrz. Żaluzje aluminiowe natomiast zbudowane są z aluminium, które występować może w różnych kolorach. Są one bardzo okazyjne cenowo i łatwe w montażu.

Rolety i żaluzje wewnętrzne, jak wybrać odpowiednie?

Ile gustów i zapotrzebowań, tyle odpowiedzi na pytanie, który rodzaj ochrony przed światłem wybrać. Różne rodzaje rolet będą odpowiednie do różnych wnętrz. Te zbudowane z grubszych materiałów świetnie sprawdzą się w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach, których użytkownicy cenią sobie silne zacienienie. Żaluzje również są w stanie szczelnie oddzielić pomieszczenie od świateł płynących z zewnątrz. Osoby, którym zależy na zachowaniu światła w pomieszczeniu, ale chcące oddzielić się od spojrzeń sąsiadów lub widoku na ulice, powinny zdecydować się na rodzaje rolet wewnętrznych o cieńszym materiale. Miłośnikom dopasowywania wzorów i tkanin do reszty elementów pomieszczenia, zaleca się warianty z możliwością samodzielnego doboru tkaniny. Najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie listy oczekiwań w stosunku do swoich okien i wybór żaluzji bądź rolet je najlepiej spełniających.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.