okna drewniane

Okna drewniane wracają do łask!

Pewnie każdy, kto budował nowy dom lub przeprowadzał generalny remont, zastanawiał się, na jakie okna się zdecydować, aby były odpowiednio energooszczędne, dźwiękoszczelne, a do tego wyglądały estetycznie i wyróżniały się trwałością. Przez wiele lat najczęściej wybierane były okna plastikowe, które zapewniały najlepsze parametry, a te drewniane kupowano zdecydowanie rzadziej, ponieważ obawiano się, że są mniej szczelne, a po dłuższym czasie użytkowania mogą się niszczyć czy wypaczać. Jednak obecnie dzięki nowoczesnym technologiom produkcji te okna wracają do łask, a wielość ich zalet może okazać się bardzo pozytywnym zaskoczeniem.

Dlaczego warto wybrać okna z drewna?

Okna z drewnianymi ramami znane są w budownictwie od dawna i choć przez pewien czas ich popularność zmalała, to obecnie są wybierane coraz częściej. Wpływa na to wiele czynników, wśród których warto wymienić przede wszystkim:

  • Oryginalny wygląd, jaki zapewniają różnorodne barwy i rysunek słojów naturalnego drewna. Takie okna są niezastąpione w przypadku budynków utrzymanych w bardziej tradycyjnym i klasycznym stylu, ale sprawdzą się nawet w domach bardzo nowoczesnych i minimalistycznych. Drewniane ramy można poza tym rozmaicie dekorować, dodawać do nich ozdobne elementy, tak aby jak najlepiej dopasować do stylu, w jakim urządzony zostanie cały dom.
  • Wysoka sztywność, ponieważ okazuje się, że okna drewniane wyróżniają się bardzo dużą wytrzymałością, stabilnością oraz odpornością na odkształcenia. Ich parametry są w tym przypadku lepsze od okien plastikowych, dzięki czemu mogą być produkowane w dużo większych formatach niż ramy PCV, co jest szczególnie istotne dla tych, którzy w swoich domach chcieliby mieć duże powierzchnie przeszklone.
  • Duża trwałość, ponieważ okazuje się, że dzięki odpowiedniej obróbce i wysokiej jakości materiału okna drewniane mogą przetrwać do 100 lat, a jeśli są impregnowane we właściwy sposób, to nawet dłużej.
  • Możliwość uzyskania dowolnego kształtu ram, gdyż nowoczesne obrabiarki pozwalają na zaprogramowanie i wycięcie nawet bardzo nietypowych kształtów z drewna, takich jak trójkąt, okrąg czy wiele innych.
  • Bardzo dobra termoizolacja i dźwiękoszczelność tego rodzaju okien, dzięki czemu nie ucieka przez nie duża ilość ciepła oraz bardzo dobrze chronią przed hałasami dochodzącymi z zewnątrz budynku.

Ograniczenia związane z tego rodzaju oknami

Okna drewniane wyróżniają się bardzo wieloma zaletami, jednak aby działały bez zarzutu i służyły nam długo, wymagają profesjonalnego montażu. Warto również pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji z użyciem preparatu przeznaczonego specjalnie do drewna, aby przedłużyć ich trwałość oraz zamknąć mikropęknięcia, przez które mogłaby przenikać wilgoć. Poza tym wysokiej jakości okna drewniane będą droższe od tych wykonanych z PCV, ale jednocześnie trwalsze i wyprodukowane z bardziej ekologicznego materiału, co również jest bardzo ważne. Dlatego warto pomyśleć, czy mimo pewnych ograniczeń najlepszą inwestycją w naszym domu nie będzie wybranie okien właśnie z tego naturalnego surowca.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.